Wydrukuj tę stronę

29 października 2013 r. – 89. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta

 

 

28 października, w Bibliotece Narodowej po raz kolejny spotkali się Rodzina, Przyjaciele oraz miłośnicy twórczości Zbigniewa Herberta. Wspólnie świętowali 89. rocznicę urodzin Poety, jednego z największych pisarzy XX wieku. Przypominali jego wiersze, ale też jego postać – czułego, pełnego poczucia humoru, ale też zasadniczego i prawego człowieka. Wydarzenie, które odbyło się w przeddzień rocznicy urodzin Poety, było inicjatywą Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

 

 

Prowadzący spotkanie Andrzej  Franaszek

 

Prowadzący Andrzej Franaszek

 

 

Zobacz relację fotograficzną z obchodów 89. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta

 

Bardzo cieszymy się, że kolejna już rocznica urodzin Zbigniewa Herberta, zorganizowana przez Fundację wspólnie z naszym partnerem - Biblioteką Narodową, spotkała się z tak gorącym przyjęciem ze strony Gości – podkreśla Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta. Jesteśmy zaszczyceni obecnością wielu wybitnych osobistości ze świata literatury, kultury, nauki i biznesu, a zarazem czytelników i wielbicieli poezji Zbigniewa Herberta.

 

Podczas wieczoru goście wysłuchali wierszy Zbigniewa Herberta w znakomitej i niezwykle bliskiej duchowi oryginału interpretacji Marka Kondrata. Postać Poety i Przyjaciela przypomnieli zaś Julia Hartwig, Ryszard Krynicki oraz Krzysztof Karasek, którzy czytali również swoje wiersze poświęcone Herbertowi.

 

 Licznie zgromadzeni Goście

Gośćie przybyli na 89 rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta

 

Centralnym punktem spotkania była premiera dwóch filmów, których scenariusze zostały nagrodzone w konkursie „Pan Cogito okiem kamery”, przygotowanym przez Fundację im. Zbigniewa Herberta. Konkurs kierowany był do studentów szkół filmowych, którzy na podstawie wybranych wierszy Herberta przygotowali oryginalne scenariusze filmowe. Otrzymane nagrody (15 000 PLN - nagroda główna i 10 000 PLN - wyróżnienie) laureaci przeznaczyli na realizację swoich pomysłów. Projekcje filmów „Krew” (Główna Nagroda, scenariusz i reżyseria: Daniel Fonseca) oraz „Klucz” (Wyróżnienie, scenariusz: Maksymilian Nowicki, reżyseria Marta Grabicka) poprzedzone zostały odczytaniem wierszy „Pan Cogito myśli o krwi” i „Matka”, które były dla nich inspiracją.

 

Jestem bardzo wzruszona, że pamięć o Herbercie i jego dorobek artystyczny są nadal żywe. Cieszy mnie, że wielu ludzi – zwłaszcza młodych – przyjmuje zaproszenie do podróży po jego twórczości, a trzeba zaznaczyć, że podróż ta nie jest łatwa: wymaga odwagi, zaangażowania i umiejętności odpowiadania sobie i światu na trudne pytania, których Herbert nie bał się publicznie zadawać – podkreśla Katarzyna Herbert, wdowa po Poecie.

 

Katarzyna Herbert

Katarzyna Herbert

 

Jurorzy oceniający prace: Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kwiatkowki i Andrzej Franaszek podkreślili, że autorzy filmów potrafili nawiązać pełnoprawny dialog z Herbertem, podobnie jak autor „Pana Cogito” rozmawiał z antycznymi mitami czy tradycją biblijną. Powstały dwie ciekawie poprowadzone historie filmowe, będące odzwierciedleniem zupełnie odmiennych interpretacji i różnej wrażliwości twórców.

 

Również opiekunowie Laureatów: Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Prezes Zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni, Leszek Kopeć oraz reżyser teatralny i wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Bogdan Tosza pozytywnie ocenili kunszt i zaangażowanie swoich podopiecznych, wskazując na dojrzałość warsztatową obydwu filmów. Komentując film Daniela Fonseca, Bogdan Tosza powiedział: Daniel Fonseca znalazł sposób „przekładu” poezji Zbigniewa Herberta na film. To wyjątkowy dowód wrażliwości estetycznej i moralnej. Natomiast Bogusław Kierc stworzył we „Krwi” wspaniałą aktorską kreację.

 

Z okazji urodzin Poety, Fundacja im. Zbigniewa Herberta udostępniła filmy na dedykowanym kanale youtube:

 

Film „Nici”

 

Film „Krew”

 

Podczas spotkania wręczone zostały pamiątkowe statuetki dla Sponsora Strategicznego Fundacji, firmy PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. oraz dla PKN Orlen, sponsora Nagrody im. Zbigniewa Herberta. Tym samym Fundacja wyraziła podziękowanie za współpracę i udzielane jej wsparcie.