Wydrukuj tę stronę

przepisz, podaruj
PODARUJ WIERSZ - akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta

 

Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów). Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla naszej akcji.

przepisz, podaruj

Udział w akcji polega na wybraniu wiersza dla konkretnej osoby, przepisaniu go odręcznie na przygotowanej przez nas karcie papeterii i następnie podarowaniu tego przepisanego wiersza wybranej osobie.

dlaczego?

Przepisanie i podarowanie wiersza może być gestem przyjaźni lub wdzięczności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję. Jest to też intymny akt podarowania innym swojego czasu, swojej wrażliwości i obecności, której formą jest odręczne przepisanie wiersza, ofiarowanie go.

komu?

Wiersz może być darem dla kogoś bliskiego, dla kogoś, kto jest w zasięgu ręki, ale osób, którym podaruje się wiersz, warto poszukać też tam, gdzie słowo poezji, słowo niosące sens i nadzieję, dające oparcie może być szczególnie potrzebne – w domach pomocy społecznej, domach seniora, domach dziecka, świetlicach środowiskowych, noclegowniach dla bezdomnych etc.
Niech to będzie prosty, ludzki gest – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni.

papeteria

Wydrukowane karty papeterii można bezpłatnie otrzymać we współpracujących z nami bibliotekach na terenie całej Polski. Kartę papeterii można też pobrać z sieci i samodzielnie wydrukować (karta jest dwustronna i ma format a5).

aplikacja

Przygotowaliśmy smartfonową aplikację „Podaruj wiersz” (do pobrania w Google Play). Za jej pośrednictwem można odnaleźć biblioteki, w których dostępne są karty papeterii. Aplikacja zawiera też cyfrową wersję karty, którą można pobrać, przesłać lub wydrukować. Daje również dostęp do zestawienia instytucji opieki i pomocy społecznej, których podopieczni otrzymali już przepisane specjalnie dla nich wiersze.

partnerzy

W akcji „Podaruj wiersz” biorą udział szkoły i biblioteki publiczne oraz inne placówki edukacyjne i kulturalne, a także instytucje opieki i pomocy społecznej.
Partnerem akcji jest Biblioteka Narodowa w Warszawie, a patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Radio.
Polski Komitet ds. UNESCO objął akcję „Podaruj wiersz” swoim honorowym patronatem.

podaruj, udostępnij

Napisz do nas, jeśli chcesz się podzielić zdjęciem lub krótkim nagraniem wideo pokazującym to, co wydarza się za sprawą podarowania komuś odręcznie przepisanego wiersza: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

pliki do pobrania

Opis idei akcji „Podaruj wiersz”, wskazówki jak wziąć w niej udział oraz kartę papeterii znaleźć można w plikach do pobrania.

idea akcji / opis   |   manual / krok po kroku   |   karta papeterii / format a5   |   zaproszenie / biblioteki