Fundacja im. Zbigniewa Herberta zorganizowała w roku 2013 następujące projekty:

 

Czytam w podróży… Herberta

Akcja „Czytam w podróży… Herberta”

26 lutego 2013 roku odbyła się ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo: „Czytam w podróży… Herberta” – zainicjowana przez Fundację im. Zbigniewa Herberta oraz Klub Herbertowskich Szkół. W akcji wzięło udział 17 polskich miast: Warszawa, Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Katowice, Żory, Żerków, Lublin, Częstochowa, Bełchatów, Gdańsk, Kołobrzeg, Brzeg, Słupsk, Elbląg, Słubice, Trzebiatów oraz Kraków. Ponad 400 wolontariuszy rozdało tego dnia 40 tysięcy zakładek do książek z fragmentami utworów Herberta.

… Idealny podróżnik to ten
kto potrafi wejść w kontakt
z przyrodą, ludźmi, ich historią
– a także sztuką…
(Delta)

Wolontariusze oznakowani naklejkami z logo akcji, zaskakiwali przechodniów oraz pasażerów komunikacji miejskiej. Byli obecni przy wszystkich głównych szlakach komunikacyjnych. Większość z nich to licealiści, uczniowie szkół Herbertowskich oraz studenci wyższych uczelni. Którzy sami chcieli zaangażować się w akcję. Przywołując zatrważające wyniki badań czytelnictwa za rok 2010 (przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową oraz TNS OBOP), które wykazały, że aż 56% Polaków nie zagląda do żadnych książek, nawet kucharskich czy słowników, wyrażali potrzebę zmiany, nakłaniając mieszkańców swoich miast do czytania.

Na każdej z zakładek umieszczony był odnośnik do strony internetowej Fundacji, skąd można było pobrać pliki z wierszami i fragmentami esejów Zbigniewa Herberta, specjalnie wyselekcjonowanych na potrzeby akcji. Jak również odnośnik do strony Pan Cogito, funkcjonującej na portalu społecznościowym Facebook. Strona ta, prowadzona przez dwójkę studentów współpracujących z Fundacją, adresowana szczególnie do młodych osób, choć nie tylko, stała się tego dnia miejscem wymiany wrażeń oraz relacji z poszczególnych miast. Zarówno wolontariusze, jak i sami uczestnicy akcji dzielili się na niej swoimi spostrzeżeniami, chwalili akcję oraz przesyłali zdjęcia.

Misją fundacji jest ochrona i upowszechnianie spuścizny twórczej Zbigniewa Herberta, która stanowi część polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa literatury i kultury, jak również propagowanie idei czytelnictwa w ogóle. Stąd pomysł na zorganizowanie akcji. Żyjąc na przyspieszonych obrotach wielu osobom zostaje dziś niewiele wolnego czasu na czytanie. Dlatego wolontariusze postanowili wyjść do ludzi i zaproponować czytanie w podróży. Podróż, nawet krótka, jak codzienny przejazd środkami komunikacji do pracy lub szkoły, to doskonała okazja do nadrobienia zaległości literackich. Będziemy do tego przekonywać akcją „Czytam w podróży… Herberta”.

Tym bardziej, że sam Herbert podróże wręcz uwielbiał. – Odkrywanie świata było jego pasją i powołaniem – podkreśla Katarzyna Herbertowa, wdowa po Poecie. – Owocem jego podróży są zbiory esejów, w których dzieli się z czytelnikami swoim zachwytem nad światem – sztuką, malarstwem, architekturą, przyrodą. Myślę, że tą pasją do podróżowania i odkrywania świata chciał zarazić innych, w jednym z wierszy napisał: „Jeśli wybierasz się w podróż, niech będzie to podróż długa…” Partnerami akcji byli: Biblioteka Narodowa oraz Instytut Adama Mickiewicza.

Pilotażowa edycja projektu objęła swym zasięgiem:

  • Ponad 40 000 pasażerów i przechodniów,
  • Ponad 40 000 zakładek do książek z fragmentami utworów Z. Herberta,
  • Ponad 1800 ekranów cityinfo.tv,
  • Ponad 500 miejsc (środków transportu, ulic, dworców, przystanków, bibliotek, księgarnio-kawiarni),
  • Ponad 400 wolontariuszy,
  • Ponad 200 – materiałów w mediach,
  • Ponad 17 miast w Polsce.

Po akcji odbył się konkurs na najlepszą relację z „Czytam w podróży… Herberta”. Spośród 9 szkół, które nadesłały swoje prace, Fundacja im. Zbigniewa Herberta nagrodziła cztery z nich:

I NAGRODA

  • I SLO im. Zbigniewa Herberta STO oraz SG nr 2 im. Z. Herberta STO w Częstochowie – za najlepszą relację – zobacz relację

Nagrodą była całodniowa wycieczka uczniów do Warszawy. W programie przewidziano spotkanie z Panią Katarzyną Herbert, zwiedzanie Biblioteki Narodowej oraz zapoznanie się z Archiwum Herberta, a także wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego!

WYRÓŻNIENIA

  • Gimnazjum nr 4 im. Zbigniewa Herberta w Elblągu – za najlepsze opracowanie relacji – zobacz relację
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Lublinie – za pomysł połączenia relacji z wierszem – zobacz relację
  • Zespół Szkół nr 106 (CV Liceum Ogólnokształcące) w Warszawie – za najlepszy tekst – zobacz relację

Uczestnicy akcji z wyróżnionych szkół otrzymali książki „Poeci czytają Herberta” z okolicznościową dedykacją podpisane przez Panią Katarzynę Herbert.

 

Dom Pana Cogito

Konkurs fotograficzny „Dom Pana Cogito”

W dniach 22.04-19.05 br. odbył się konkurs fotograficzny „Dom Pana Cogito” inspirowany wierszami Zbigniewa Herberta. Adresowano go do młodzieży gimnazjalnej, licealnej i studentów. Jego celem było propagowanie zainteresowania literaturą, w szczególności poezją Zbigniewa Herberta oraz rozwijanie wyobraźni poprzez łączenie sztuki, słowa i obrazu.

 

Pan Cogito okiem kamery

Konkurs filmowy „Pan Cogito okiem kamery”

„Pan Cogito okiem kamery” był konkursem na ilustrację filmową wierszy Zbigniewa Herberta o Panu Cogito. Zgłoszenia można było nadsyłać do 7 czerwca 2013 roku. Zadaniem konkursowym było stworzenie scenariusza filmu inspirowanego poezją twórcy Pana Cogito.

 

Wyślij wiadomość do Pana Cogito

Konkurs „Wyślij wiadomość do Pana Cogito”

Od 5 do 18 października 2013 r. trwał konkurs „Czego życzysz człowiekowi myślącemu? – Wyślij wiadomość do Pana Cogito”. Jego celem była popularyzacja czytelnictwa oraz twórczości Herberta, nakłonienie do refleksji nad wartościami propagowanymi przez poetę, a także przybliżenie postaci Pana Cogito jako jednostki wolnej, niezależnie myślącej i poszukującej.

 

 

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego